Interjúban értékelte az Európa-bajnokságot a szövetségi kapitány
Megadták az alaphangot a fiatalok, de arra azért nem lehetett számítani, hogy a juniorok három arany- és egy bronzérmet nyernek majd, ugye?
A csapat felülmúlta a várakozásokat, hiszen az Európa-bajnokság előtt 5-7 érmet, köztük egy aranyat fogalmaztam meg célkitűzésnek. A juniorok három aranya és egy bronza magáért beszél. Ráadásul nem is a legerősebb összeállításokban indultak fiataljaink, hiszen többen közülük a felnőtteket erősítették. Ez csak növeli az értékét a teljesítményüknek.
Hammerl Soma úgy tűnik, hogy a szülei (édesapja, Hammerl László olimpiai bajnok, a Nemzet Sportolója, édesanyja, Joó Éva világbajnok) nyomdokain halad. Egyetért?
Hammerl Soma eddig is nagy ígérete volt a magyar sportlövészetnek, vegyes párosban már győzött kontinensviadalon, és most egy újabb állomáshoz érkezett az egyéni aranyérmével.
Hammerl Somához hasonlóan Pekler Zalán is két aranyat nyert, egyet Somával és Török Ferenccel a légpuskacsapatban, egyet a vegyes párosban Mészáros Eszterrel.
Pekler Zalán már a felnőttek között is bizonyított. Elég, ha csak a tavalyi, bolognai Eb-re gondolunk, ahol 50 méteren összetettben a bronzérmes csapat tagja volt. Pár héttel ezelőtt pedig a müncheni nemzetközi versenyen 3.6 körrel jobbat lőtt Sidi Péter világcsúcsánál. Zalán utolsó éves juniorként kiválóan szerepelt.
Az olimpiai kvótás Mészáros Eszter egyéniben is felállt a dobogóra, harmadik lett. Ez mennyire volt elvárás vele szemben?
A Pekler Zalánnal megnyert aranyérme a vegyes párosban azt jelenti, hogy az olimpián is lehet keresnivalónk ebben az új ötkarikás számban. Mészáros Eszter nem véletlenül lőtt szűk egy éve olimpiai kvótát, tudása alapján ott a helye a korosztályában a dobogón.
Még mindig a juniorok teljesítményét értékelve: Dénes Eszter a felnőttek között helytállt légpuskában, hiszen döntőzött és nem volt messze az olimpiai kvótától. Péni Istvánnal pedig az új olimpiai számban, a vegyes párosban ezüstérmet szerzett.
A hatodik helye így is kiváló eredmény, és Plzenben ő is kap még egy esélyt, hogy kiharcolja az olimpiai indulás jogát. A Péni Istvánnal nyert ezüstjéről pedig csak szuperlatívuszokban lehet beszélni, csak nagy csatában maradtak le a legfényesebb medálról.
A már felnőtt, de még szintén nagyon fiatal, 23 éves Péni István élete legnagyobb sikerét érte azzal, hogy aranyérmes lett légpuskában.
Péni Istvánban már az elmúlt években is megvolt a lehetőség egy ekkora sikerre, és ez most ki is jött. Csak tízeseket lőtt a nap folyamán, a döntő közepén pedig egy kis hullámvölgyből kijőve, 10.9-cel és 10.8-cal elkápráztatta a közönséget. Ekkor már lehetett érezni, hogy ez az ő napja.
Szintén fontos célkitűzés volt az olimpiai kvóta, Sidi Péter pedig a döntőbe jutással kivívta az ötkarikás indulás jogát, és készülhet a hatodik olimpiájára.
Sidi Pétert legutóbb a riói olimpián láttam így versenyezni, ilyen elszántsággal, akaraterővel és ennyi befektetett munkával. Nagyon kellett a sportágunknak ez a kvóta, amely immár a negyedik Péni István, Major Veronika és Mészáros Eszter után.
Ha egy kis hiányérzete mégis van, akkor az talán a női pisztoly miatt lehet. Bár Major Veronika Tátrai Miklóssal a bronzéremért mérkőzhetett a vegyes párosban.
A világbajnoki és Európa-bajnoki bronzérmes Sike Renáta nem bírta el a saját magára tett terhet, de még nincs veszve semmi. A sportban ez benne van. Plzenben, a májusi európai olimpiai kvalifikációs versenyen légpisztolyban és sportpisztolyban is indul, és képesnek tartom, hogy ott megszerezze az ötkarikás kvótát. Major Veronika tavalyi páratlan eredménysorával magasra tett a mércét, de ő sem gép. Neki majd az olimpián kell igazán jól lőnie. Annak nagyon örülök, hogy Tátrai Miklóssal a vegyes párosban az éremcsatáig jutottak.