XVII. Nyári Paralimpiai Játékok 2024 - Párizs

Háromfős csapatunk befejezte a szereplést. Három számban kerültünk döntőbe, de érem-közelbe nem jutottunk.

Rescsik Csaba egy 5. és egy 7. helyet ért el, Dávid Kriszta pedig szintén egy 7. helyezést szerzett.

09.04.

A hatodik versenynapon két pisztolyosunk, Dávid Krisztina és Gurisatti Gyula küzdött meg másik 19 ország 27 indulójával a P4 50m mix pisztoly SH1 számban. A mix azt jelenti, hogy a nők és a férfiak együtt versenyeznek.
Kriszta nagyon jól kezdett. Kis megingást követően remek négy sorozatot lőtt. 533 körös alapversenyi eredménye a legjobb valamennyi Eb, vb és paralimpiai indulása között. A lehető legkevesebb különbséggel úgy került a 9. helyre, hogy az előtte végző Pehlivanlar bár szintén 533-at lőtt, de egyel több belső tízest ért el. Ez adott esetben egy 2 mm-es különbséget jelen a táblán, ami 50 méterre van.
Gyula az első gyengébb sorozatot követően jól lőtt önmagához képest. 516 körös alaperedménye nem lehetett jobb,  mert bár sok tízest lőtt, de nagy hibái elvitték az eredményt. Végül 23. lett.
A nyolcas döntőbe két hölgy mellett hat férfi pisztolyos jutott be. A férfiak végeztek az élen.
A győztes és így a paralimpiai bajnok a kínai Yang Chao lett.

09.03.

Rescsik Csaba ismét a döntőbe jutott a franciaországi paralimpián!

Az R7 férfi 50 méter puska három testhelyzetű szám SH1 kategóriában a magyar versenyző 1159 körös új junior világrekorddal a hatodik helyen kvalifikálta magát a nyolcas döntőbe. Ott fantasztikus versenyzéssel az ötödik helyen zárt 419.4 körrel.

Az ötödik versenynap délelőttjén Rescsik Csaba az R7 50m férfi puska 3 testhelyzet SH1 számban kezdte meg a versenyt másik 12 ország férfi para-puskásával.
Csaba a térdelő testhelyzetben 387 körig jutott. Ezután jött a 40 lövéses fekvő, ami legkevésbé fekszik Csabának. Ennek a végén összesítésben a 11. helyen állt.
Az állóban Jákó Csaba tanítványa sorozatról sorozatra jött előre. Rescsik Csaba 3 körrel megjavítva saját junior alapversenyi világcsúcsát 1159 körrel a hatodik helyen zárta az alapszakaszt.
A döntőbe 8 ország versenyzője került. 15-15 lövés térdelő és fekvő után Csaba – a testhelyzetbeli tudáskülönbségek kényszerű okán – a 7. helyről várta a folytatást. A kérdés az volt, hogy 3,2 körös hátrányából le tud-e faragni az álló testhelyzet első tíz lövése során a 6. helyezettel szemben. Sikerült a bravúr, sőt még egy hellyel előbbre tudott jutni és megszerezte az 5. helyet.

09.02.

A negyedik versenynapon két pisztolyosunkon volt újra a sor. Dávid Krisztina és Gurisatti Gyula a P3 25m mix pisztoly SH1 számban vette fel a versenyt a többiekkel.

Délelőtt a 30 pontlövésre került sor. Kriszta a középmezőny elején, míg Gyula mezőny utolsó harmadában helyezkedett el 30 lövés után. Szoros volt a verseny, az 5. és a 11. helyezett között két kör különbség volt.

Az alapversenyi sorrendet eldöntő 30 gyorslövést kora délután kezdte a 25 versenyző.

Ebben a versenyszámban még soha nem szerepeltünk paralimpiai döntőben. A történelmi áttörés most sem sikerült. Kriszta ugyan ebben a számban szerezte meg a a paralimpiai kvótát 2022-ben a világbajnokságon, de ma mindig akadt egy-egy nagyobb hiba, ami lerontotta az eredményét.

Gyula fegyvere újra akadozott a gyorslövés során, de egy hellyel így is előbbre lépett pontbeli helyezéséhez képest. Így 60 lövés után a két magyar versenyző helyezésben közel került egymáshoz.

09.01.

A harmadik versenynapon egyedül Rescsik Csaba volt érdekelt a magyarok közül.

Csaba az R3 10m mix légpuska fekvő SH1 számban indult. Ez a leggyengébb száma, de már azt is sikernek könyvelhettük el, hogy az R1 és az R7 mellett itt is megszerezte az indulási jogot.

Az első húsz lövést követően remekül összeállt a szórása, jó érzéssel fejezhette be a versenyt.

A nők és a férfiak közös versenyében 4-4 nő és férfi jutott a legjobb 8 közé.

Két szlovák sportlövő uralta a döntőt. Végül Vadovicova Veronika személyében női győzelem született.

R3 10m mix légpuska fekvő SH1
30. HUN RESCSIK Csaba (SH1) M 102.6 103.6 105.5 105.3 105.3 104.2 = 626.5

08.31.
Szombaton két magyar sportlövő is bejutott a nyolcas döntőbe a franciaországi paralimpián. Az R1 10 méter férfi légpuska álló SH1 kategóriában Rescsik Csaba 618.6 körrel nyolcadikként jutott a fináléba, ahol 140 körös teljesítménnyel a hetedik helyen végzett.

A P2 10 méter női légpisztoly SH1 kategóriában Dávid Krisztina a második helyen kvalifikálta magát a nyolc közé 567 körrel. A döntőben ő is a hetedik helyen zárt 129.4 körrel.

P2 10m női légpisztoly SH1
2. HUN DAVID Krisztina (SH1) 92, 96, 96, 95, 91, 97 = 567-17x Qualified

Final
7. HUN DAVID Krisztina (SH1) 129.4

R1 10m férfi légpuska álló SH1
8. HUN RESCSIK Csaba (SH1) 104.2 103.2 102.2 102.5 103.9 102.6 = 618.6 Qualified

Final
7. HUN RESCSIK Csaba (SH1) 140.0

08.30.
P1 10m férfi légpisztoly SH1

23. HUN GURISATTI Gyula (SH1) 90, 91, 93, 91, 94, 89 = 548-6x

A paralimpia első sportlövő versenynapján Gurisatti Gyula pisztolyos képviselte Magyarországot a P1 10m férfi légpisztoly SH1 versenyszámban.

Az alapversenyben 11-en kezdtek 95 vagy ennél jobb sorozattal. Gyula első tíz lövése 90 lett. Később ettől voltak jobb sorozatokat is, de végig a mezőny második felében helyezkedett el és végül a 23. lett.

A nyolcas döntőbe két kínai pisztolyos mellett hat ország versenyzője került be, egyedüli európaiként a dán Antonsen.

A győzelmet és ezzel a paralimpiai bajnoki címet nagy fölénnyel a kóreai JO Jeongdu szerezte meg.

A Paralimpiai Játékok Chateauroux-ban, 2024. augusztus 30. – szeptember 5. között  megrendezésre kerülő sportlövő versenyein az alábbi versenyzők képviselik a magyar színeket: